Welcome to DU! The truly grassroots left-of-center political community where regular people, not algorithms, drive the discussions and set the standards. Join the community: Create a free account Support DU (and get rid of ads!): Become a Star Member Latest Breaking News Editorials & Other Articles General Discussion The DU Lounge All Forums Issue Forums Culture Forums Alliance Forums Region Forums Support Forums Help & Search

jwirr

(39,215 posts)
29. We have 3 families eating together with 9 people in all. 3 children and one teen. I am a diabetic.
Thu Sep 20, 2012, 12:42 PM
Sep 2012

Because we live in the country and have chickens, gardens, apple trees, bees and other animals we have it easier. One of the things we do is buy meat from local farmers who usually sell cheaper than the store. We also bought extra tomatoes etc. from the farmers market and canned them - salsa and sauce - for the winter. We also trade items such as honey for wild rice.

When we buy in the store it is usually fresh fruits and vegetables, juices, breads etc. Here we go for quality rather than price if we can as they need to last.

It is interesting that one poster mentioned making your own household products - my daughter still has some recipe books from the 60s. Need to find them in her books and take another look.

Recommendations

0 members have recommended this reply (displayed in chronological order):

Editing because I apparently can't read. cbayer May 2012 #1
Seems a bit on the high side, but not Sherman A1 May 2012 #2
We're about $450- 500/month for 2 adults and a teenage girl independentpiney May 2012 #3
Sounds about right woodsprite May 2012 #4
I cannot compare my budget with yours, Curmudgeoness May 2012 #5
Curious about the feezer Starboard Tack May 2012 #7
I have a chest freezer Curmudgeoness May 2012 #9
Hooray for non-self defrosting chest freezers! dixiegrrrrl Sep 2012 #21
I didn't realize that they still sold them. Curmudgeoness Sep 2012 #22
You might want to locate one NOW. dixiegrrrrl Sep 2012 #23
No more agitator washers either? Curmudgeoness Sep 2012 #24
I can answer this quakerboy Jun 2012 #10
I try to avoid the local clean friendly sparkling grocery and shop at the far away grungy dimbear May 2012 #6
Buying store brands is often a good bet Flaxbee May 2012 #8
I normally buy the store brands, RebelOne Jun 2012 #15
I'd say your wife is doing a good job. Kaleva Jun 2012 #11
Maybe she is doing as good as she can Proud Liberal Dem Jun 2012 #12
I know from experience that shopping isn't easy. Kaleva Jun 2012 #13
Sounds about right for me. laundry_queen Jun 2012 #14
Since I am a vegetarian, I do not have to spend money on meat. RebelOne Jun 2012 #16
My wife and I have big differences about shopping... hunter Jun 2012 #17
Wal-Mart is where my wife shops Proud Liberal Dem Jun 2012 #18
I used to save a lot on household supplies when we lived near a Dollar Tree eShirl Sep 2012 #19
There is one sure fire way to find out, ya know. dixiegrrrrl Sep 2012 #20
Try shopping at Family Dollar Kaleva Sep 2012 #25
I get much better prices at my local Kroger. RebelOne Sep 2012 #26
i buy all my 'non food' stuff at Dollar General NMDemDist2 Sep 2012 #28
I shop the ads The empressof all Sep 2012 #27
We have 3 families eating together with 9 people in all. 3 children and one teen. I am a diabetic. jwirr Sep 2012 #29
Latest Discussions»Support Forums»Frugal and Energy Efficient Living»Stretching dollars at the...»Reply #29